
Recepre mindenkinek: skandináv életérzés

A skandinávok:
Egyenjogúak, bíznak egymásban, vállalkozó szelleműek, ismerik a DNS-üket és órákig nézik a tévében, ahogy megy egy vonat. És ez beválik!
A skandinávok jó életminőségének egyik fontos része az egészségük megőrzése, amiért tesznek is bőven. Nagyon aktív életmódot élnek, már gyerekkortól azt a neveltetést kapják, hogy a gyaloglás, túrázás mennyire fontos, és a tömegközlekedési eszközökön is inkább végigállják a pár megállót, mint hogy leüljenek.
Az egészségük megőrzéséhez a mozgás mellett a táplálkozás is hozzájárul, az északi diéta nem csak fogyni vágyóknak ajánlott: a skandinávok rengeteg halat, zöldséget és gyümölcsöt esznek, ami segít nekik, hogy sokkal energikusabbak és egészségesebbek legyenek a mindennapok során.
Természetesen a szaunák hatása mellett sem lehet elmenni, az 5,4 milliós lakosságú Finnországban például 3,2 millió szauna található,
Hygge - avagy a boldogság titka

Ami a keleti tájakon a zen, az a skandináv otthonokban a hygge (kiejtése hüge). Minden, ami a nagybetűs otthont jelenti: kényelem, nyugalom, pihenés, kellemes hangulat, minőségi ételek, a tökéletesség hajszolásának elfelejtése és a lecsendesedés. A nappaliban kandalló, a kandallón gyertyák, kis kuckók az ablakok közelében, nyugtató, lágy zene. A dánok a boldogságot okozó dolgok közé sorolják a közösséget, a családot, barátokat is. Úgy gondolják, hogy a velük eltöltött idő az, ami igazán feltölt, akik egy hosszú nap után bármikor jókedvre deríthetnek minket. Épp ezért a dánok nagyon sok időt töltenek mások társaságában. Hiszen pontosan tudják, hogy néha egy szeretetteljes ölelés elég, hogy begyógyítsuk a hétköznapok sebeit.
És mi az a lagom?
A lagom (pont jó, éppen elég) egy szemléletmód, ami az arany középútról, a hétköznapokban való egyensúly megtalálásáról szól, és arról, hogy engedjük el a - minket hátráltató - fölösleges dolgokat, törekedjünk inkább a mértékletességre. A jól ismert "kevesebb, több" elvén a végletek és túlzások elkerülésére, az elégedettség és a harmónia megélésére ösztönöz.

FIKA = KÁVÉ
A svédek imádnak kávézni: Kevés nép van, amely több kávét inna, mint a svéd. Magyarul hülyén hangzik, de ez van: fikának hívják azt, amikor barátok, családtagok, vagy kollégák közösen kávéznak, teáznak, nem ritkán némi süteménnyel körítve az italt. Egy svéd, napi egy fika az átlag.

Biciklizni Dániában a legjobb
Lasse Schelde dán dizájner, fotós, várostervező, a fenntartható mobilitás szószólója, biciklis aktivista a koppenhágai biciklis kultúráról mesélt elszomorító dolgokat, majdnem sírtam. Mármint azért, mert itthon nem csupán fényévekre vagyunk mindettől, de nem is ebbe az irányba tartunk. A dánoknál nagy tradíciója van a bringázásnak, a 19. században már nők is bicikliztek, ami kirívó volt akkoriban. Az embereket a szakember szerint nem érveléssel lehet rávenni a biciklizésre, hanem azzal, ha megkönnyítjük számukra, hogy oda jussanak és ott parkoljanak, ami a céljuk: ma Koppenhágában van egy biciklis híd, ezért bringával a legtöbb helyre hamarabb és kényelmesebben odajutsz, mintha kocsival mennél. Teherbiciklit bérelhetsz a plázában, bicikliparkolók vannak, a külkerületekből bejáróknak "biciklisztrádák" készülnek.
(Puskás Pálma - Dívány)

Akkor is teszünk a klímaváltozás ellen, amikor nem!
Matthias Goldman klímaszakértő világszerte tart előadásokat a klímaváltozásról. Úgy látja, és ezt a pszichológiai kutatások is megerősítik, hogy az emberek a tagadásból (nincs is klímaváltozás) gyakran egyből a kétségbeesésbe és lemondásba lépnek át (már késő bármit is tenni), ez ellen pedig tehetünk. Hiszen egy csomó mindent teszünk a klímáért még akkor is, amikor nem is azért tesszük – erre mutat példákat és vet fel néhány ezzel kapcsolatos gondolatot. A
jégtáblán szomorkodó jegesmedve Goldman szerint elég béna "arca" a klímaváltozásnak, mindne marketinges tudj aezt – és még egy ilyen béna jegesmedvével is milyen sok mindent sikerült elérni az utóbbi években, van párizsi egyezmény, még Trump is jót tett az ügynek, mint közös ellenség, vannak jó példák, nem kétségbeesni kell, hanem ezen az úton haladni tovább. A skandináv országok természetesen az élen járnak: Svédország a világ CO2 kibocsátásának 0.15%-áért felelős, de ezt is csökkentik, jó példát mutatva a többi országnak.
Ezt süsd meg!
Végezetül próbáld ki ezeket az isteni keksz recepteket! Mi teszteltük és készülj, brutál finomak!